ידיעון 2 – השכרת ומכירת רכבים

רישיון עסק לחברות השכרה/מכירה רכבים טריייד אין - עפ"י חוק רישוי עסקים, כל שטח המשמש למכירת כלי רכב, השכרה או תיווך בהם, חייב בהוצאת רישיון עסק!

כללי

כמו כל הליך הוצאת הרישיון לעסק גם במקרה של השכרת רכבים, הרישיון מותנה בחתימה של מנהל ההנדסה ברשות המקומית, במידה והשטח הינו תחת היתר, ההליך פשוט, עורכים את הבקשה בצירוף כל המסמכים והתכניות הנחוצות עפ"י כל דרישות החוק והרשות, חתימות של עורך הבקשה ובעלי העסק ובעלי המגרש ומגישים את הבקשה.

האתגר המיוחד
ההליך מסתבך אם וכאשר אין היתר בניה למבנה הקיים או השימוש המותר בו עפ"י היתר קיים אינו כולל מסחר!
במקרים אלה יש להיכנס במקביל, להליך של היתר בניה ו/או היתר לשימוש חורג כאשר לעיתים הרשות מאפשרת הוצאת רישיון עסק זמני עד לסיום הטיפול בהיתר הבניה.

האתגר הגדול הוא שמגרשי מכירת רכב/ השכרת רכב/טרייד אין הינם פעילות מסחרית בעוד שרובם מעדיפים להתמקם בשטחי קרקע באזורי מלאכה ו/או תעשיה ו/או אזורים שאינם בהכרח מאשרים פעילות שכזו. לדוגמא; סגירת איזור חניה ציבורי, מגרש טרייד אין באזור תעשיה וכיוב'.

בנוסף, מגרשים אלו ככל שמהווים מגרש בלבד אינם נושאים עימם קושי רב כמו המקרים בהם מעדיפות חברות רכב להעמיד מבנים יבילים בתחומיהם אשר טעונים היתר בניה ובמקרה הרע גם כאמור שימוש חורג.

ברוב המקרים בהם אנו מטפלים, במקרים בהם מדובר על שטח "נקי" מבניה, בחברות להשכרת רכבים ישנה עדיפות על הקמת מבנים יבילים מן המוכן במקום בניה רגילה.
היות ומדובר בחברות להשכרת רכבים, ידוע שהתחלופה גדולה, היתרון הוא במהירות ההקמה והפירוק של המבנים.
מניסיוננו, ישנן לא מעט רשויות שמעוניינות בהשבחת אזורי תעשיה ועל כן אנו נתקלים בסירוב כאשר אנו מבקשים להגיש בקשה להיתר בניה של מבנה יביל.
במקרים רבים ישנה דרישה להשביח את המבנה היביל ע"י חיפויו באבן ולעיתים אף מגיעה דרישה לבניה "רצינית" ומשמעותית, שתשביח את הנכס ואת האזור.

על כן, לפני סגירת חוזה קנייה/שכירות, הדבר החשוב ביותר הוא לבצע בדיקת היתכנות לצורך הבנת מורכבות הבעיה, הפרקטיקה של הרשות המקומית וכיוב'.

מהי בדיקת היתכנות?
בבדיקת היתכנות אנו בודקים מול גורמים ברשות המקומית ביניהם: מנהל ההנדסה- הימצאות היתרים קיימים, אגף מידע- בדיקה מול תב"ע מאושרת, אגף נכסים- האם ישנן הפקעות וכיוב'. בבתום הבדיקה המקיפה, מוציאים חו"ד.
בדיקה כזו מונעת כאב ראש מיותר ועשויה לחסוך סכומי כסף ניכרים, שכן אז יודעים מול מה אנו הולכים והכי חשוב, מפשטת את הדרך לקראת הוצאת רישיון עסק.

יצויין ויודגש כי מח' רישוי עסק והיתרי בניה בחברת ריפאנד מספקת גם שרותי תכנון אדריכלי, שרותי מדידה אדריכלית לצורך הוצאת תכניות מצב קיים, מדידה ועריכת מפות טופוגרפיות ע"י מודד מוסמך לצורך הוצאת היתר וקשר ישיר עם כל היועצים הדרושים לצורכי הוצאת היתרי בניה.

המחלקה חסכה מאות אלפי שקלים בפעולות מקדימות אשר אישרו לעיתים מבנים בתנאים מיוחדים, הביאה לסיום תהליכי הוצאת רישיונות עסק מורכבים מאין כמוהן ומנעה לא פעם כניסה להרפתקאות שעלולות היו להיגמר בנזק כלכלי אדיר.
באימרת אגב יצויין כי חברות רכב לא מעטות אף מגדילות וסוגרות שטחי חניונים והופכות אותן לשטחי תצוגה- הגם שעניין זה עלול לגרור חיובי ארנונה עיסקיים ולא של חניות המדובר בפעולה בעייתית גם בהיבטי רישוי עסקים והיתרים.


נשמח לעמוד לרשותכם.

לחזרה לכל החומר המקצועי בנושא רישוי והיתרים לחץ כאן
לכתבה הקודמת לכתבה הבאה

המומחים שלנו מחכים לכם!

צרו איתנו קשר ונשמח לעמוד לשירותכם

שלח פנייה