פסיקה בתחום הארנונה

פס"ד -עת"מ 48050-07-18 מוצצים ראשון לציון (2003) – שותפות מוגבלת ואח' נ' מועצה מקומית קרית עקרון ואח' עת"מ 23646-10-18 קבוצת גולף א. ק. בע"מ נ' מועצה מקומית קריית עקרון ואח' (רטרואקטיבי)

משפטי

להלן סיכום קצר של פסק דין חדש של בית המשפט המחוזי מרכז-לוד בשבתו כבית-משפט לעניינים מנהליים בנושא חיוב רטרואקטיבי בארנונה

פסק הדין התקבל ע"י כבוד השופט שמואל בורנשטין.

שורה תחתונה –
החלטת המשיבים לחייב את העותרות בארנונה באופן רטרואקטיבי בהתייחס לשנת 2017 בלבד הינה החלטה סבירה, ואינה כזו החורגת ממתחם הסבירות באופן המצדיק את התערבותה של ערכאה שיפוטית.

רקע –
העתירות דנן הוגשו על ידי שמונה חברות, העוסקות בממכר מוצרים מתחומים שונים, ומחזיקות כל אחת בנכס הנמצא במרכז המסחרי "ביל"ו סנטר", ועניינן הוא דרישות התשלום שהוצאו להן על ידי המשיבים – מועצה אזורית קריית עקרון ומנהל הארנונה של המועצה.
טענתן המרכזית של העותרות היא שדרישות התשלום שהוציאו להן המשיבים הן בלתי חוקיות בהיותן רטרואקטיביות, שכן הודעות התיקון על השומה נשלחו לעותרות בשנת 2018 בהתייחס לשנת 2017.
יש לבחון, האם רשאית הרשות ליישם באופן רטרואקטיבי, כך שיחול גם על שנים קודמות, וליתר דיוק – על שנת המס שקדמה לשנה שבה הוא הוטל.
לשון אחר, האם קם טעם סביר לסתירת החזקה לפיה אין להטיל את החיוב באופן רטרואקטיבי, ולפיכך, האם העובדה כי בשנת 2018 הוטל חיוב נוסף בארנונה בגין שנת 2017, מצדיקה את ביטול החיוב.

בית המשפט קבע כלהלן:
יהיה זה קשה לומר כי כתוצאה מפעולות המשיבים נפגעה תחושת הצדק וההגינות או כי הדבר פגע בעקרונות כלשהם של ודאות ויציבות. בנסיבות אלה, נראה כי יש לתת משקל דווקא לעקרון אחר, והוא עקרון גביית מס אמת.
החלטת המשיבים לחייב בארנונה את העותרות באופן רטרואקטיבי ובהתייחס לשנת 2017 בלבד היא בנסיבות העניין החלטה סבירה, ובוודאי אינה כזו החורגת ממתחם הסבירות באופן המצדיק את התערבותה של ערכאה שיפוטית.

לחזרה לכל החומר המקצועי בנושא ארנונה לחץ כאן
לכתבה הקודמת לכתבה הבאה

המומחים שלנו מחכים לכם!

צרו איתנו קשר ונשמח לעמוד לשירותכם

שלח פנייה