סקירה – רפורמה ברישוי עסק – קיצור תהליכי הוצאת רישיונות – החלטה 4152

עקב עומס פעילות ברשויות הרישוי אשר יצר זמני המתנה לא סבירים לקבלת רישיונות עסק וסרבול תהליכים נוצרה סיטואציה שעסקים רבים פעלו ללא רישיונות עסק- יש ונכון לומר שהמצב כל כך לא הגיוני שאי אפשר שלא להבין את המצוקה והמציאות (כמובן אנו לא מצדיקים ומגבים זאת אבל בהחלט מבינים ששינוי נידרש). ככל הנראה גם משרד הפנים הפנים כי עליו לשנות את הליכי ותהליכי הרישוי לעסקים ולהקל באופן משמעותי שאחרת מדובר בתקנה שהציבור לא עומד ולא יוכל לעמוד בה.

כללי

במסגרת בחינה של המצב החליטה הממשלה, בהחלטה 4152, על הקמת ועדה ציבורית שתמליץ על שיפור וייעול הליכי רישוי עסקים, כאשר הכוונה כמובן ליצר מנגון מהיר וירוק להוצאת רישיון עסק.

כעקרון עסקים מסויימים יוכלו כבר בשלב ראשון , עם הגשת הבקשה לקבל רישיון עסק זמני  ולפעול. כמובן בליווי תצהיר שהם עומדים בדרישות.

למעשה ניתנת לעסק שנה להסדיר את הרישיון ובכך לא להפריע בשלבי ההתנעה וההקמה ו/או ליצור עיכובי בירוקרטיה בשלבים הקריטיים והרגישים ביותר בה העסק עדיין לא מייצר הכנסה. אל מול הרישיון יגישו בעלי עסקים תצהירים.

ניתן לומר שכשלב ראשון עברה ההנהגה שלב תפיסתי עמוק. ומעתה יש לומר : "האזרח לא עבריין כל עוד לא הוכח אחרת אלא הפוך, האזרח ישר אלא אם ייתפס". העברת הנטל הזה לטעמנו הינה דבר מבורך אך יאל לבעלי העסקים לנוח ולשקוט שאחרת עלולים להתקל בסנקציות קשות ביותר.

אגב הרפורמה הזו עסקים מסויימים יצאו  לחלוטין מחובת הרישוי ובכך לא יידרשו לעמוד בבקרה של הרשות. בכלל זה גם ינסו במסגרת הרפורמה לאחד אישורים, לקצר תהליכים ובכך להקל על תהליכי הוצאת הרישיונות. אנו כבר עדים לשיפור תהליכים בעצם פרסום מידע זמין באתרי הרשויות השונות.

נשמח לעמוד לרשותך בעל עסק ולסייע הן בקבלת מיעד והן בסיוע בהסדרת רישיון העסק.

לחזרה לכל החומר המקצועי בנושא רישוי והיתרים לחץ כאן
לכתבה הקודמת לכתבה הבאה

המומחים שלנו מחכים לכם!

צרו איתנו קשר ונשמח לעמוד לשירותכם

שלח פנייה